آموزش عمومی

بهترین هدیه چی میتونه باشه ؟

خرید بهترین هدیه

هدیه و کادو
هدیه یا همان کادو در لغت نامه مختلف اینگونه تعریف شده است : چیزی که ما به رایگان به دیگران تقدیم می کنیم، بدون اینکه انتظار داشته باشیم همان را دریافت کنیم.

هرچند ممکن است هنگام هدیه دادن انتظار جبران در زمان آتی توسط شخص دریافت کننده را داشته باشیم، ولی در آن لحظه هدیه و کادو چیزی است که به رایگان تقدیم می شود. در لغتنامه دهخدا نیز هدیه اینگونه تعریف شده است: هدیه آن چه که به کسی فرستند به رسم تحبیب(دوستی آوردن) و بزرگداشت.

هدیه دادن از گذشته های دور موضوع جذابی برای مطالعات علوم انسانی و روانشناسی، انسان شناسی، اقتصاد و بازاریابی بوده است. محققان دیدگاه های مختلف به این نتیجه رسیدند که کادو دادن به شکل حیرت انگیزی بخش مهم و پیچیده ای از تعاملات انسانی را تشکیل می دهد. تبادل هدیه به تعیین و تحکیم روابط بین خانواده و دوستان می انجامد. به عقیده روانشناسان همیشه شخص هدیه دهنده نسبت به دریافت کننده در انجام این کار از مزیت های روانی مثبت بیشتری بهره مند می شود.

بهترین هدیه برای همسرم ، بهترین هدیه برای دوست دختر ، بهترین کادو ، بهترین خرید ، خرید هدیه ارزان ، خرید کادوی خاص ، بهترین سورپرایز

تاریخچه هدیه دادن
هدیه دادن شاید یکی از قدیمی ترین فعالیت های انسانی باشد که به ماقبل تمدن بشر و به خاستگاه گونه ما بر می گردد. بطوریکه حتی در فرهنگ ابتدایی غارنشینی، هدیه دادن فعالیت متداولی برای ابراز و جلب علاقه و محبت دیگران بوده است. نوع دیگر هدایا به عنوان یک نماد و سمبلی تعریف می شده است که رهبران قبیله یا دسته ها برای قدردانی یا احترام به یکدیگر تقدیم می کردند.

در زمان های ماقبل تمدن، این هدیه ها اغلب از طبیعت بدست می آمدند. بر اساس یافته های باستان شناسان مثلا یک هدیه می توانست سنگی با ظاهری عجیب یا دندان یک حیوان باشد. زمانی که انسان به تمدن دست پیدا کرد و توانست ابزار بسازد، هدایا رفته رفته از نظر ماهیتی یا کارکردی پیچیده تر شدند. بطور مثال درون دندان ها با کمک ابزار سوراخ هایی ایجاد شد و در کنار سنگ های قیمتی دیگری قرار گرفت و تشکیل یک گردنبند زینتی را داد.

ارزش اجتماعی هدیه دادن در سراسر تاریخ پیدایش بشر قابل شناسایی و ردگیری است. برای هزاران سال، برخی فرهنگ های بومی در مراسمی به نام potlatch شرکت می کردند. در این مراسم اجتماعی پیچیده، آیین بخشیدن و هدیه دادن گرامی داشته می شد. هرچند تفاسیر فرهنگی متفاوتی وجود دارد ولی در فرهنگ باستانی مذکور هرخانواده که بیشتر از سایرین بخشیده بود، از احترام و سطح اجتماعی بیشتری برخوردار می شد. و احترام و منزلتی که هر خانواده دریافت می کرد با مقداری که بخشیده بود رابطه مستقیم داشت.

 

چرا هدیه می دهیم؟
در سطح اساسی، ما هدیه و کادو می دهیم برای اینکه قرار است بدهیم و از ما انتظار می رود. از مواقعی که این انتظار وجود دارد می تواند به تولدها، سالگردها، مهمانی ها و جشن سال نو اشاره کرد. بطور کلی هدیه دادن یک رسم نهادینه شده بشری است.

دلیل پیداش این رسم رسیدن به یک هدف مهم است: قدردانی و ابراز محبت. ما به دیگران هدیه می دهیم تا مراتب قدردانی و ارزشی که برای وی قائل هستیم و نقشی که در زندگی ما دارد را ابزار کرده و گرامی بداریم.

ما به کسانی هدیه می دهیم که خواستار برقراری و تداوم رابطه با آنها هستیم، این رابطه صرفا رمانتیک و احساسی نیست و شامل همه روابط انسانی می شود. هدیه دادن بخش مهمی از تعاملات انسانی است. اینکار می تواند معرف روابط ما با دیگران بوده و به تحکیم (یا ضعیف کردن) پیوندمان با دوستان، خانواده و شریک احساسی مان کمک شایانی می کند.

یک کادو نشانه ای است از ارزشی که برای رابطه مان با فرد دریافت کننده قائل هستیم، در نتیجه به نوعی یک قدم مثبت است که می بایست از طرف شخص دریافت کننده (به شکل داوطلبانه) جبران شود. البته هدیه دادن متقابل همیشه لازم نیست مادی یا به همان مقدار دریافت شده باشد، ولی به نوعی یک عدم تعادل در رابطه برقرار می کند. انسان ها اصولاً همانطور که هدیه می دهند مایلند هدیه ای دریافت کنند. از آنطرف مردم علاقه دارند که خوبی را با خوبی پاسخ داده و هدیه ای در جبران محبت پیشکش کنند.وقتی شخصی هدیه ای از کسی دریافت می کند معمولا تحت تاثیر قرار می گیرد. در نتیجه دلیل دیگر هدیه دادن تحت تاثیر قراردادن دیگران از نظر احساسی و عاطفی است.

البته باید در نظر داشته باشیم که هدیه و کادو دادن نباید به شکل یک الزام مطرح شود، بلکه باید چیزی باشد که ته قلب و با نیت واقعی تقدیم شود. شما چیزی را به کسی با علاقه خود می دهید بدون اینکه انتظار دریافت چیزی در پاسخ به آن را داشته باشید. خوشحال کردن افراد خود به تنهایی دلیلی کافی برای هدیه دادن است. و گواهی بر این موضوع است که شما به فکر او بوده اید.

همچنان که دریافت آن لذت بخش و مطلوب است، هنگامی که به کسی هدیه می دهیم خودمان نیز احساس شادمانی درونی می کنیم. که با معیارهای پولی قابل سنجش نیست. خوشحالی که هنگام بازکردن هدیه بوجود می آید موقتی است، ولی لذت هدیه دادن چیزی است که مدت زیادی همراه ما می ماند. کافیست به حس خوبی که آخرین بار هنگام هدیه دادن به کسی داشتید فکر کنید و می بینید که احتمالا هنوز همراه شماست!

بهترین هدیه برای همسرم ، بهترین هدیه برای دوست دختر ، بهترین کادو ، بهترین خرید ، خرید هدیه ارزان ، خرید کادوی خاص ، بهترین سورپرایز

چرا ما هدیه دادن را دوست داریم؟
در کتاب مقدس مسیحیت انجیل آیه ای به این مضمون وجود دارد : “بخشش بهتر از دریافت کردن است.” ممکن است جمله مذکور را شنیده باشید، ولی احتمالا به آن کاملا باور ندارید. هرچند اذعان داریم که هدیه دادن و بخشش خوب است، بدیهی است هنگامی که افراد دیگر از هدایای ما خوشحال می شوند به ما حس خوبی دست می دهد، ولی چگونه ممکن است این حس بهتر از دریافت هدیه از جانب دیگران باشد؟

در واقع مشخص شده است که آن جمله انجیل چیزی بیش از یک آیه خیرخواهانه مذهبی است. تحقیقات علمی نشان می دهد که واقعا هدیه دادن به دلایلی که ذکر می شود بهتر از هدیه گرفتن است. جالب است بدانید مجموع ارزش هدایایی که صرفاً در ایالات متحده آمریکا رد و بدل می شود با احتساب هدایای خیریه داوطلبانه به بیش از نیم تریلیون دلار (500 میلیارد دلار) در سال می رسد. این نشان می دهد که فرهنگ خرید هدیه، تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد جهانی دارد.

بهترین هدیه برای همسرم ، بهترین هدیه برای دوست دختر ، بهترین کادو ، بهترین خرید ، خرید هدیه ارزان ، خرید کادوی خاص ، بهترین سورپرایز

به دلایل روانشناسی زیر ما هدیه دادن را دوست داریم:

ایجاد حس خوب
در اینجا به موضوعی اشاره می شود که احتمالا هنگام خرید هدیه بعدی تان انگیزه بیشتری به شما می دهد: کادو دادن به دیگران می تواند شما را شادتر کند. فارغ از اینکه در عوض آن چه هدیه ای می گیرید.

تحقیقات علمی نشان می دهند که افرادی که عادت به هدیه دادن دارند انسان های شادمان تری هستند. برای مثال در یک تحقیق، کارمندانی که یک پاداش کاری دریافت می کردند و بخشی از آنرا صرف بخشش و هدیه به دیگران می کردند، افزایش حس شادمانی را در احساس می کردند. در نقطه مقابل صرف هزینه بیشتر برای خودشان، تاثیر چندانی در حس مثبت آنها نداشت.

در واقع می توان اینگونه تشریح کرد که هدیه دادن به دیگران به نسبت صرف هزینه برای خود، احساس شادی بیشتری برای خود ما به ارمغان می آورد. دو نویسنده و محقق به اسامی الیزابت دان و مایکل نورتون در کتابی با عنوان Happy Money : The Science of Spending اذعان می کنند هنگامی که برای خود خرج می کنید خوشحالی را همانجا جا می گذارید. شاید یکی از دلایل روانشناسی این پدیده این موضوع باشد که خرج کردن پولی که برای آن زحمت زیادی کشیدیم برای خودمان، می تواند در ما نوعی درد(بخاطر از دست دادن پول) ایجاد کند.

به نظر می رسد ارتباط بین کادو دادن و خوشحالی برای همه افراد درست باشد. در یک تحقیقات گسترده دیگر که با شرکت 230 هزارنفر از سراسر دنیا انجام شد، بین میزان خوشحالی و کمیت هدیه هایی که افراد به دیگران می دهند رابطه مستقیمی وجود دارد. آنهم فارغ از اینکه در چه چارچوب فرهنگی زندگی می کنند یا چه سطح درآمدی داشتند.

بهترین هدیه برای همسرم ، بهترین هدیه برای دوست دختر ، بهترین کادو ، بهترین خرید ، خرید هدیه ارزان ، خرید کادوی خاص ، بهترین سورپرایز

اثر مثبت روی سلامتی!
به دلیل دیگری برای هدیه دادن نیاز دارید؟ به نظر می رسد که کادو خریدن برای سلامتی شما مفید است. و حتی باعث افزایش طول عمر می شود.

تحقیقات نشان می دهد که سخاوتمندی از نظر پولی یا زمانی، باعث تقویت سیستم ایمنی بدنی شده، درد فیزیکی را تقلیل داده و ریسک افسردگی یا ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. یک تحقیق 5 ساله در دیترویت ایالات متحده آمریکا به این کشف رسید که افرادی که به دیگران کمک می کنند، بهتر می توانند از پس مشکلات و استرس در زندگی خوشان بر بیایند. افرادی که هنگام نیاز به کمک دیگران شتافته بودند نیز نرخ مرگ و میر کمتری از افرادی که اینکار را انجام نداده بودند داشتند. به علاوه از مزایای روحی و جسمی متنوعی برخوردار شده بودند.

 

هدیه دادن از نظر روحی و روانی
بعد از خواندن پاراگراف بالا ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که هدیه دادن چگونه می تواند ما را سلامت تر و خوشحال تر کند؟ در پاسخ باید بگوییم که دلیل آن را باید در فعالیت های شیمیایی مغز و روح و روان انسان جستجو کرد.

احتمالاً راجع آسیب هایی که داشتن استرس به افراد وارد می کند مطالب زیادی شنیده و خوانده اید. جالب است بدانید که هدیه دادن باعث کاهش ترشح هورمون استرس در بدن می شود. و همزمان باعث ترشح دو هورمون اندورفین و دوپامین در مغز می شود. این دو هورمون مسئول بخش پاداش مغز ما هستند. و بطور کلی تعیین کننده احساس شادمانی و حس خوب در بدن ما می باشند.

آن حس شادمانی گرم و لذت بخش که هنگام کادو دادن به دیگران به ما دست می دهد، نتیجه ترشح هورمون های شادی بخش اندورفین و دوپامین در مغز ماست. مساله اینجاست که هنگامی که برای خود خرید می کنیم این احساس به میزان کمتری در ما بوجود می آید، اسکن های مغزی این مساله را تایید کرده اند.

برای هدیه دادن برنامه ریزی شده ایم!
ما همگی افرادی را می شناسیم که ذاتاً سخاوتمندتر هستند و همچنین افرادی که این عادت را ندارند. دانشمندان راجع به چرایی این مساله تحقیقاتی را انجام داده اند. تحقیقات آنها نشان می دهد که کمیت و کیفیت کادوهای فرد می تواند به اندازه بخشی از مغز وی ارتباط داشته باشد.

ناحیه در مغز افراد ، دقیقا بالای گوش راست به نام right temporoparietal junction وجود دارد که به اختصار به آن TPJ نیز گفته می شود. این بخش در قضاوت های اخلاقی و ادراک احساسی فرد مثل اینکه اینکه افراد دیگر چه احساسی می کنند یا چه دیدگاهی دارند، نقش موثری ایفا می کند.

تحقیقی در دانشگاه زوریخ به این نتیجه رسید افرادی که بخش TPJ راست آنها بزرگتر است علاقه بیشتری به صرف هزینه های بالاتر برای هدیه خریدن یا انجام امور خیریه دارند. سیگنال فعالیت های مغزی در TPJ همچنان گویای این موضوع می تواند باشد که آیا فردی به آخرین حد قابل تحمل از هدیه دادن خود(از نظر کمیت و کیفیت) رسیده است یا خیر. هرچند این موضوع نمی تواند تنها فاکتور در تعیین کردن میزان سخاوتمندی افراد باشد، شواهد نشان می دهد که بخش کوچکی در مغز می تواند در این زمینه نقشی ایفا کند.

 

سخاوت خودخواهانه
تمام این صحبت ها راجع به ساختار مغز و مزایایی که هدیه دادن برای ما دارد به یک سوال اساسی می انجامد: آیا هدیه دادن یک عمل دگرخواهانه یا خودخواهانه است؟ اگر واقعا کادو دادن بهتر از کادو گرفتن است، پس آیا ما واقعا بخاطر همین مزیت های آشکار و نهان به سمت کادو دادن سوق داده نمی شویم؟بر اساس گفته های روانشناسان، جواب این سوال به شکل شگفت آوری “بله” است. ما هدیه می دهیم چون بازخورد خوبی برایمان دارد.

هرچند شاید چندان مهم نباشد که انگیزه اصلی چیست. هرچیزی که این انگیزه را در ما ایجاد کند که حس خوبی به دیگران و خودمان بدهیم، ارزشمند و مفید است. و دنیا را به جای قشنگ تری تبدیل می کند.

بهترین هدیه برای همسرم ، بهترین هدیه برای دوست دختر ، بهترین کادو ، بهترین خرید ، خرید هدیه ارزان ، خرید کادوی خاص ، بهترین سورپرایز

برای اینکه بدونید بهترین هدیه چی میتونه باشه اول میبایست متوجه میشدید که ذاث قضیه چیه …

بهترین هدیه برای همسرم ، بهترین هدیه برای دوست دختر ، بهترین کادو ، بهترین خرید ، خرید هدیه ارزان ، خرید کادوی خاص ، بهترین سورپرایز

حالا با شناخت روانشناسی از فرد هدیه دهنده و اطلاعات فوق میتونید بهترین هدیه رو براش انتخاب کنبد

بهترین هدیه برای همسرم ، بهترین هدیه برای دوست دختر ، بهترین کادو ، بهترین خرید ، خرید هدیه ارزان ، خرید کادوی خاص ، بهترین سورپرایز

تاکید میکنم برای خرید هدیه همیشه به یادبود بودنش فکر کنید و این مهمترین موضوع در خرید یک هدیه ماندگاره

 

مشاهده دسته بندی آثار هنری خانگی در هلدینگ هنر ایرانیان

لطفا نظر خود را ثبت نمائید

کلیک بفرمایید ( از راست به چپ بهتر می شود )

میانگین آراء : / 5. تعداد آراء :

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *