آخرین اخبار

حمایت بین المللی از خلیج همیشه فارس

خلیج فارس

پشتیبانی از نام بین المللی خلیج فارس نه تنها حمایت از یک نام ، بلکه حمایت از هویتی است که پس از چند ده هزار سال به نسل ما رسیده است؛

 

گرچه شاید ما به درستی درک نکرده باشیم،

اما این ایرادی در عیار و کیفیت این اصول نداشته و باید زحمت بسیار کشید تا خاک های گذر زمان را از روی آن زدود و به زلال و گوهر آن پی برد.

 

بخصوص در دوره های اخیر بخش های بزرگ و مهمی از ایران عزیز با و یا بدون اطلاع مردم ایرانی جدا شده اند، اما هر چه رفته است، شاید با صبر اقوام ایرانی استوار و روزگار چشیده، امیدی به بازگشت باشد ولی باید بدانیم که اگر قرار باشد تمام بدان ، سرمایه یکی کنند تا خدشه ای به نام تمدن ایران وارد کنند این میسر نخواهد گردید و جوانان ایرانی چنین اجازه ای نخواهند داد.

اگر قرار باشد که کمپانی هایی چه بسا بزرگ چون گوگل پا به روی ارزش های انسانی و تمدنی چند هزار ساله بگذارند و با منفعت طلبی در دنیای مجازی فناوری اطلاعات ، حقیقت و اطلاعات را قربانی نمایند، باید صاحبان مشاغل بین المللی مجازی و وب فارسی خود برنامه ریزی نمایند تا مبادا غافلان این برهه از تاریخ نام بگیریم.

هلدینگ هنر ایرانیان به عنوان یک برند ثبت شده بین المللی و یکی از بزرگترین زیرساخت های مجازی ، علمی و فناوری صنعت هنر ایران زمین یک صفحه اختصاصی از وب سایت خود را با افتخار به نام خلیج فارس اختصاص داده است ( به شش زبان فارسی ، عربی ، انگلیسی ، فرانسوی ، اسپانیایی و چینی ) و پیشنهاد می شود که صاحبان وب فارسی نیز از این ایده حمایت نموده و صفحه ای از وب سایت خود را به معرفی نام خلیج همیشه فارس اختصاص دهند. #حمایت_میکنم

البته که شاید این اقدام در فعالیت های بین المللی هلدینگ هنر ایرانیان بخصوص در کشورهای معظم حوزه خلیج فارس تاثیر گذار باشد ولیکن اهمیت بالای این اقدام مهم تر است

خلیج فارس

 چـو ایـران نباشد  تن  من مـبـاد                       در این بوم و بر زنده یک تن مباد

خلیج فارس

تاریخچه خلیج فارس ( ویکی )

بدون هیچ تردیدی نام درست جغرافیایی آن در طول تاریخ خلیج فارس است. در اسناد به جا مانده از بسیاری از تمدن‌های گذشته اینگونه بیان شده که سرزمین های جنوب خلیج فارس که شامل کشورهایی همچون قطر، شمال عمان، امارت متحده عربی، شرق عربستان و کویت می‌شده به ایران تعلق داشته‌اند و بنابراین خلیج فارس جزو آب های داخلی ایران به حساب می‌آمده و به همین علت یونانیان به آن سینوس پریسیکوس گفته‌اند.
چارلز بلگریو نماینده و کارگذار دولت بریتانیا در خلیج فارس، در سال ۱۹۳۵ نامه‌ای به دولت مطبوعش می‌نویسد و در آن ذکر می‌کند: «اکنون که تمام صفحات جنوبی خلیج فارس را عربی کرده‌ایم، خوب است نامش را هم عوض کنیم» ولی انگلستان که آن زمان بر سر نفت با ایران اختلاف داشت، این پیشنهاد را برای جلوگیری از تیره‌تر شدن روابط با تهران، نپذیرفت.

کهن‌ترین نام جغرافیایی که از خلیج فارس وجود دارد نارمَرتو (narmarratu) است که در کتیبه‌های آشوری بر جای مانده‌است و به معنای رود تلخ است. فلاویوس آریانوس در سدهٔ دوم میلادی در آثار خود خلیج فارس را پرسیکون کاای تاس که خلیج فارس معنا می‌دهد استفاده کرده‌است.

جغرافی دانان و تاریخ نگاران عرب اسلامی دوره آغازین اسلام، همچون طبری، مسعودی و یعقوبی به اتفاق در کتب خطی به جای مانده از خود اذعان دارند که تمامی نواحی خلیج پارس در دوره‌های پیش از اسلام به ایران تعلق داشته‌است. استخری در مسالک و ممالک و «ابن حوقل بغدادی» در کتاب خود «صوره العرض» که در سال ۱۹۹۳. م در لندن به زبان انگلیسی به چاپ رسید، عنوان می‌کند که: «همان طور که بارها گفته شد، دریای پارس دریایی است از اقیانوس احاطه کننده جهان که در اطراف چین از آن منشعب می‌شود؛ این دریا از سرزمین‌های سند(هند) و کرمان تا فارس ادامه می‌یابد و در میان همه سرزمین‌ها به نام پارس خوانده می‌شود، زیرا پارس ا ز همه کشورها پیشرفته تر است و شاهان آن محکم ترین کنترل (حاکمیت) را در دوران کهن داشته‌اند و حتی اکنون نیز تمامی کرانه‌های دور و نزدیک این دریا و همه سرزمین‌های پارس و دیگر را تحت کنترل دارند». تا پیش از دهه ۶۰ قرن بیستم میلادی، کشورهای عربی از عبارت خلیج فارس در مکاتبات رسمی خود استفاده می‌کردند.

خلیج فارس

پاسخ استعلام از وزارت امور خارجه بریتانیا
در سال‌های اخیر و به ویژه از دههٔ شصت میلادی به این سو، نام جعلی خلیج ع.ر.ب.ی ( غلط ) نیز در برخی منابع تحت حمایت بیشینهٔ دولت‌های عربی و گاه غیر عربی به گونه‌ای فزاینده در حال رقابت با نام خلیج فارس است، این امر خشم ایرانیان سراسر جهان را برانگیخته و باعث پدیداری نام «خلیج همیشه فارس» یا «خلیج همیشگی فارس» از سوی ایرانیان گشته‌است. تا کنون کارهایی برای مقابله با این جعلی سازی صورت گرفته از جمله صادر شدن دو رهنمود در دبیرخانه سازمان ملل متحد برای پاسداری از نام خلیج فارس یا Persian Gulf و یا برگزاری جام خلیج فارس و چندین نام گذاری و تهیهٔ نقشه و اسناد و کتب جغرافیایی با نام صحیح خلیج فارس. همچنین سازمان جغرافیایی بریتانیا و آمریکا نام خلیج فارس را سیاست رسمی کشورهای خود دانسته‌اند.

 

به امید ایرانی آباد و آزاد…

 

ابراهیم درخشان

سرپرست پروژه هلدینگ هنر ایرانیان در کشور

6 فکر در مورد “ حمایت بین المللی از خلیج همیشه فارس

 1. حسنی گفت:

  موفق باشید

  1. پشتیبان گفت:

   قدردانیم
   ممنون

 2. hamid rashedi گفت:

  تبریک میگم به اتاق فکر شما
  جالبه رنک هم گرفته این برگه
  من از خارج از ایران به زبان فرانسه دیدم این برگه رو و با افتخار به فارسی پیام میدم

  ممنون

  1. پشتیبان گفت:

   سلام
   امیدواریم پیروز باشید

   تقریبا تمامی اقدامات همکاران ما در هلدینگ هنر ایرانیان حمایتی است و امیدواریم به بهترین نحو ممکن به ثمر بنشینه
   شاد باشید

 3. سجاد گفت:

  دست مریزاد …

  1. پشتیبان 3 گفت:

   ممنون بابت انرژی خوب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *